В Україні заговорили про скасування локдауну через зниження COVID-статистики: чи є привід і чого чекати

0
331

В Україні вже з п’ятниці, 8 січня, планується введення локдауну. Однак, за офіційними даними, епідемія коронавірусу нібито йде на спад. З огляду на це ЗМІ запідозрили, що жорсткий карантин може бути скасований або ж пом’якшений. Такі новини вже викликали ажіотаж у мережі, хоча ще зовсім недавно в Міністерстві охорони здоров’я запевняли, що відмовлятися від запланованих раніше обмежень не будуть.

Локдаун. Є три сценарії?

Зниження статистики щодо захворілих в Україні спостерігаться приблизно з 28 листопада, коли було встановлено останній негативний рекорд у 16 тис. 294 хворих.

Поступове зменшення кількості аж до цього часу зумовило чутки про можливе скасування запланованого локдану, але їх щоразу заперечували очільники Міністерства охорони здоров’я. Мовляв, незважаючи на суттєве зменшення кількості хворих, про жодне скасування жорсткого карантину не може йтися.

Проте за останні чотири дні офіційно кількість хворих на коронавірус зменшилась аж до 4,1 тис. Такі показники в Україні були ще наприкінці вересня.

В Україні ЗМІ та інші джерела в соцмережах уже заговорили про три варіанти розвитку ситуації з локдауном, які нібито розглядають в Офісі президента:

  • Повністю скасувати локдаун або перенести його запровадження;
  • Поетапно зняти деякі обмеження перед локдауном і під час його дії;
  • Замінити локдаун на карантин вихідного дня.

Проте головний лікар Українського центру контролю і моніторингу захворювань МОЗ Роман Родина запевнив: заплановане на 8 січня посилення карантину в Україні скасовувати ніхто не збирається.

“Не було ще жодного року, коли б у період новорічних свят захворюваність на ГРВІ та грип була високою і перевищувала епідеміологічний поріг. Оскільки COVID-19 належить до гострих респіраторних захворювань, він не є винятком. Люди справді менше звертаються, менше хворіють, діти на канікулах. Щороку в кінці січня – на початку лютого спостерігався пік із захворюваності на ГРВІ та грип. Щоб стримати й запобігти йому – із 8 січня заплановано локдаун. Його не скасують, він уже затверджений постановою. Можливо, будуть певні уточнення щодо роботи окремих видів об’єктів, цього тижня це питання з’ясують. Рішення ухвалить Кабінет міністрів”, – розповів Родина.

“У нас є 77% ліжок, забезпечені киснем, плануємо дійти до 80%. Деякі країни Заходу знову підсилюють введений раніше карантин тому, що цифри щодо хворих у них пішли вгору через недотримання карантину на Різдво, 25 грудня”, – зазначив чиновник.

Розслаблятися зарано

Відома інфекціоністка Ольга Голубовська і головний анестезіолог Сергій Дубров раніше зазначили, що під час типової картини вияву інфекції хворі справді не йдуть робити ПЛР-тестування.

“Не дивлюся на офіційні цифри щодо хворих, бо вони абсолютно не відповідають реальності. У такому масштабному захворюванні, щоб мати плюс-мінус правильну статистику, треба тестувати величезну кількість людей. Не бачу в цьому великого сенсу. Тим більше, у 30% чи навіть у 40% випадків результат може бути помилково негативним”, – говорила Голубовська.

“Якщо у вересні на госпіталізації були пацієнти 70+, то зараз багато пацієнтів 29 років, 35, 44-46 з тяжким і критичним перебігом, і на ШВЛ зокрема. Молоді більше, ніж було в кінці літа і на початку осені”, – підсумував Дубров.