День ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС: факти про трагедію, які потрібно знати

0
532

14 грудня в Україні відзначають День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Історія і святкування
Трагедія сталася вночі 26 квітня 1986 року, її вважають найбільшою техногенноюкатастрофою. Саркофаг закінчили споруджувати 30 листопада, а 14 грудня 1986 року було оприлюднено повідомлення ЦК КПРС і ради міністрів про те, що комією був прийнятий в експлатацію комплекс захисних споруд 4 енергоблоку. Дату публікаціївзяли за основу Дня вшанування учасників ліквідації аварії на ЧАЕС.
Через 20 років після трегедії президент Віктор Ющенко підписав указ про вшанування пам’яті цього дня. “Чорнибильці” не вважають цю дату “святом”.
Катастрофа на ЧАЕС: надпотужний вибух

Деякі вчені порівнюють витік радіації до вибуху 500 бомб, що були скинуті американською армією у 1945 році на Хіросіму.

Цифри
У ліквідації наслідків вибуху на станції брали участь майже 800 тисяч людей. 70 тисяч – стали інвалідами, а від 4 до 10 тисяч померли від наслідків катастрофи. 2 мільйони українців потрапили під радіацію, а в всього таких людей близько 8,4 млн.
Жителі України,Білорусії та Росії отримують грошову компенсацію.

Особливе маркування катастрофи
Вибух на електростанції досяг 7-го рівня небезпеки за шкалою INES.

Постраждалі країни
Найбільше від вибуху постраждала Білорусь, яка отрмала 70% забруднення. Наслідки для Мінська були оцінені в $ 235 млрд.

Рудий ліс
Через витік радіації ліс АЕС став “рудим”.

Острів небезпеки
Радіація розповсюджувалася не рівномірно, утворюючи острівці небезпеки. Ця зона – це стела “ЧАЕС імені Леніна”.

Спорудження “Укриття”
Будівництво арки над зруйнованим реактором стартувало в 2012 році, і щодня в створенні споруди брало участь близько 3000 чоловік. Цей проект був введений в експлуатацію в 2019 році.

Ідеальні дороги
Дороги в зоні відчуження ідеально рівні, без вибоїн. Таке покриття поклали для того, щоб радіоактивні відходи не розповсюджувалися при транспортуванні.

Нове життя в зоні відчуження
Природа завирувала в цій зоні з новою силою, а сам Чорнобиль кишить різноманітними дикими тваринами. Що стосується популяції, то вона може конкурувати з відомими заповідними зонами.

Чорнобиль в культурі
Про трагедію на ЧАЕС знято багато фільмів, але безліч нагород зібрала документальна стрічка “Арка” та міні-серіал від телеканалу HBO “Чорнобиль”, після якого в зоні відчуження приїхало багато туристів.

Музичні кліпи в зоні відчуження
У 2014 році легендарний колектив Pink Floyd презентував кліп на пісню Marooned, який був знятий в місті-примарі Прип’ять.